شیشه لمینت

شیشه لمینت با چسباندن نوعی غشای رزینی (PVB,EVA) بین دو یا چند قطعه ورق شیشه‌ای تحت فرآیند حرارت دیدن و فشار با اتصال آن‌ها به یکدیگر برای ایجاد یک محصول شیشه‌ای تخت یا منحنی تولید می‌شود. ورق‌های شیشه‌ای مورد استفاده برای ساخت شیشه‌های لمینت می‌تواند شیشه‌های معمولی، شیشه سکوریت، شیشه رنگی، شیشه فلوت و ... باشد. برای شیشه دو لایه لمینت ضخامت معمول ورق‌های شیشه (2+3)، (3+3) و (3+5) هست. این شیشه‌ها شفافیت خوبی داشته و مقاومت در برابر ضربه آن‌ها چندین برابر بیشتر از شیشه‌های معمولی است. از این رو از آن‌ها در ساخت شیشه‌های امنیتی استفاده می‌شود.
شیشه لمینت

با توجه به خاصیت چسبندگی بسیار بالای PVB، در اثر شکست قطعات شکسته شده بر روی لایه PVB باقی مانده و فرو‌نمی‌ریزند. PVB مقدار زیادی از انرژی ضربه را جذب و به سرعت آن را در سطح خود پراکنده می‌سازند. بدین ترتیب ایمنی انسان‌های داخل و خارج ساختمان حفظ می‌گردد. عایق صدا یکی از عوامل مهم برای ارزیابی ساختمان‌های مدرن مسکونی است. شیشه لمینت باPVB درون لایه‌ای قادر به جلوگیری از موج صوتی و حفظ محیط آرام و راحت است. عملکرد ویژه‌ای این شیشه‌ها مانند: شیشه سکوریت در عبور اشعهUV نور خورشید است. در منازل مسکونی در اثر عبور اشعه UV از شیشه‌ها اشیای گران بهایی همانند فرش، مبلمان، تابلوهای هنری به‌ مرور زمان دچار رنگ‌ پریدگی می‌شوند. شیشه‌های لمینت با کارایی بالا، عبور حدود ۹۹ درصد از اشعهUV را مسدود می‌کنند. این در حالی است که بیشترین نور قابل مشاهده را از خود عبور می‌دهند.

آشنایی با تاریخچه شیشه لمینت

در سال ۱۹۰۳ بود که فردی بنام ادوارد بندیکناس که یک شیمیدان فرانسوی بود، شیشه لمینت را اختراع کرد. او به صورت اتفاقی فهمید که فلاسک شیشه‌ ای پوشش داده شده با نیترات سلولز، نوعی پلاستیک است که بعد از شکستن، به صورت متلاشی در نمی آید و قطعات شکسته شده بصورت پیوسته در کنار یکدیگر باقی‌ می مانند. این ماجرا منجر به کشف شیشه لمینت شد و در سال ۱۹۳۹ در صنعت خودرو سازی به کار گرفته شد.

تفاوت شیشه لمینت و سکوریت

می توان اشاره کرد که شیشه لمینت و شیشه سکوریت هر دو از مقاوم ترین و حرفه ای ترین محصولات مجموعه الماس شیشه جهان نما هستند و در ساختمان سازی و سایر صنایع بکار می روند. از شیشه های لمینت در شیشه درب ‌ها، کف آکواریوم و صفحه مانیتور و گوشی استفاده می‌شود و در جلوی ماشین به عنوان شیشه ضد گلوله نیز بکار می رود تا در حین تصادف، آسیب جدی به ماشین وارد نشود. تنوع و تفاوت شیشه لمینت و سکوریت به کیفیت ورقه‌ های شیشه ‌ای بستگی دارد و در هر کدام از انواع آن ها میزان صدا و مقاومت متفاوت خواهد بود.

مزایای استفاده از شیشه لمینت

شیشه لمینت یکی از محکم ترین محصولاتی است که در برابر حمله و ضربات با فشار بالا، نمی شکند و قدرت تحمل بالایی دارد. در مناطقی همچون بانک ها، طلا فروشی ها یا ساختمان های اداری مهم، برای جلوگیری از نفوذ مجرمان از شیشه لمینت استفاده می شود. انواع مختلفی از این محصول وجود دارد که می توان از آن ها در ساختمان استفاده کرد. تنوع بسیاری در  انتخاب این شیشه برای مشتریان وجود دارد. با آن می توان حریم خصوصی را حفظ کرد و با ترکیب قطعات متعدد، قدرت شیشه را افزایش داد.  همچنین می توان اضافه کرد در صورت استفاده از شیشه نشکن در لایه‌های شیشه لمینت، مقاومت حرارتی آن بالا می‌رود.

تکنولوژی تولید شیشه لمینت

پیشنهادی: شیشه سکوریت


فرآیند تولید شیشه لمینت شامل موارد زیر است:

 • پیش‌پردازش شیشه
 • برش و سنگ‌زنی
 • شستن
 • خشک‌کردن
 • لمینت
 • خنک‌کننده
 • آب‌بندی لبه

پیشنهادی: شیشه دو جداره

پیشنهادی: شیشه لمینت

همچنین می توان اضافه کرد که شیشه لمینت از جمله محصولاتی است که ضریب امنیت آن از شیشه های معمولی بسیار بیشتر است. شیشه های لمینت نه تنها در درب و پنجره ساختمان ها، بلکه در کانترهای مبلمان و کابینت های جواهرات نیز کاربرد دارند. فرآیند تولید شیشه لمینت به بخش هایی نظیر برش شیشه، تمیز کردن و خشک کردن ورق شیشه – تمپر کردن ورق شیشه، فشار رول حرارتی یا آب بندی کیسه خلاء – اتوکلاو برای دمای بالا و فشار بالا – خنک کننده و کاهش فشار – تکمیل محصولات نهایی – بررسی کیفیت محصولات نهایی و بسته بندی  تقسیم می شود.

شیشه لمینت باید در یک کارخانه بدون گرد و غبار با دما و رطوبت ثابت تولید شود. رطوبت هوا و تغییرات دما می تواند در نصب و استفاده بعد از تولید شیشه لمینت مشکلات ایجاد کند. شرکت الماس شیشه جهان نما با رعایت اصول ایمنی و استاندارد، بر آن است تا یک محصول مرغوب و با کیفیت را تحویل مشتری دهد. همچنین می توان اضافه کرد که دلیل اصلی پیدایش شیشه لمنیت مرتفع کردن شیشه های سکوریت است. در این بخش قصد داریم به مراحل تولید شیشه لمینت بپردازیم، با ما همراه باشید:

برش شیشه

برای برش شیشه می توان از یک دستگاه برش کامپیوتری تمام اتوماتیک استفاده کرد تا اندازه گیری ها بر اساس طول، عرض و ارتفاع دقیق در نظر گرفته شود. اهمیت این مرحله بسیار است زیرا در وقت مشتری و کارشناسان صرفه جویی می شود.

خشک کردن شیشه

خشک کردن شیشه در هوا برای تولید محصولات چند لایه و صاف کردن به لبه های تیز و برنده برای بالا بردن کیفیت شیشه بسیار اهمیت دارد. اگر لبه شیشه شفاف باشد، کیفیت افزایش پیدا می کند.

تمپر کردن شیشه

 تمپر شیشه به این دلیل انجام می شود که مبنای اصلی  تولید لمینت،  حرارت فیزیکی است. می توان گفت که برای اطمینان حاصل کردن از یکسان بودن دما و زمان گرمایش و سرمایش هر دسته از شیشه، باید از کوره حرارت دهی با استانداردهای فنی اروپا استفاده کرد.

ایجاد فشار غلتشی

فشار غلتشی به این صورت است که شیشه لمینت نیمه کاره از کوره بیرون می آید زیرا برای شکل گیری باید حرارت داده شود و به حالت رول در آید. فرآیند گرمایش موجب شده تا ورق شیشه و لایه PVB برای یکنواخت شدن آماده شوند. در مرحله اول گرم شدن، ابتدا لایه میانی PVB نرم می شود و هوای بین ورق شیشه و PVB نیز خارج می گردد. مرحله گرمایش دوم به این صورت است که لبه لایه میانی PVB  نرم شده و لبه ورق شیشه و لایه میانی PVB با فشار دادن رول به طور کامل به یکدیگر متصل می شوند تا حالت مهر و موم جانبی ایجاد گردد و در نتیجه از ورود مجدد هوا بین شیشه و PVB می شود. دمای سطح شیشه لمینت پس از گرم شدن به ۴۰ تا ۸۰ درجه سانتیگراد می رسد. معمولاً لبه شیشه حدود ۵ درجه سانتیگراد تا ۶ درجه سانتیگراد بالاتر از دمای متوسط است که می تواند اثر بهتری داشته باشد و از ورود هوا به لبه جلوگیری کند تا کیفیت آن بالا رود. می توان اضافه کرد که دما نیز با ضخامت شیشه تغییر می کند. دمای لایه سطحی بالاتر از دمای لایه میانی است. با توجه به مواد اولیه و ضخامت متفاوت شیشه، زمان گرمایش نیز متفاوت است و سرعت و دما با توجه به عوامل استاندارد در حال چرخش است.

اتوکلاو برای دمای بالا و فشار بالا

یکی از حیاتی ترین تجهیزات برای تولید شیشه های لمینت، اتوکلاو برای دما و فشار بالا است. حتی ممکن است با استفاده نادرست، حادثه آتش سوزی رخ دهد. داخل اتوکلاو باید همیشه تمیز باشد تا به موقع مواد قابل اشتعال حذف شوند و ایمنی در حین کار حاصل شود. زمان پردازش تولید شیشه لمینت با توجه به ضخامت آن تعیین می شود. دمای تقریبی نیز حدودا ۱۲۵ درجه سانتی گراد تا ۱۵۰ درجه است و فشار آمده حدودا بین ۸ تا ۱۵ بار خواهد بود.

سایر ویژگی‌های شیشه لمینت

از شیشه لمینت در ساختمان های مرتفع استفاده کنید تا از خطرات احتمالی همچون آتش سوزی و زلزله جلوگیری کنید. یکی از ویژگی های مهم شیشه لمینت، بکارگیری چندین نوع لایه در آن است. این کار موجب شده تا کارایی و کیفیت آن بالا رود. مهم تر از همه وجود عایق صوتی در آن است. اگر در شهرهای شلوغ زندگی می کنید، این شیشه مناسب شما است زیرا از آلودگی صوتی جلوگیری می کند. همچنین تلق بکار رفته در این محصول باعث کنترل اشعه ماورای بنفش نیز می‌شود و اشعه های ناسالم را از محیط زندگی شما دور می کند. حتی با این شیشه می توانید عمر لوازم خانه همچون فرش و مبلمان را افزایش دهید و از کم شدن نور آن ها بکاهید. شیشه لمینت، سه ویژگی عایق حرارتی، کاهش آلودگی صوتی و امنیت را به‌طور یکجا برای شما به همراه می آورد.

 • بادوام
 • طول عمر بالا
 • انعطاف‌پذیری طراحی آسایش نصب
 • مقاوم در برابر حرارت و رطوبت
 • کارایی بالا و چندمنظوره
 • حفاظت بیشتر در برابر بلایای طبیعی و غیرطبیعی
خرید شیشه لمینت

موارد استفاده از شیشه لمینت

از شیشه لمینت برای ساخت در و پنجره استفاده می شود. اگر می خواهید در مکانی زندگی کنید که امنیت آن بالا است و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود، بهتر است از این محصول استفاده کنید. شاید عجیب باشد اما  به دلیل مقاومت بالا، شیشه جلوی ماشین از لمینت است. در مکان هایی که به شیشه محکم و نشکن نیاز است، جنس لمینت انتخاب می شود. در محل هایی همچون آکواریوم، صفحه مانیتور گوشی و تلویزیون، بانک و ساختمان های اداری، مراکز تجاری، فرودگاه ‌ها، بیمارستان ‌ها، مجتمع ‌های بزرگ مسکونی، ویترین مغازه‌ها (مثلا طلافروشی‌ها یا صرافی‌ها)، سوپر مارکت ‌های بزرگ، موزه ‌ها، منازل شخصی و ویلا ها برای امنیت بیشتر و جلوه های خیره کننده، از  شیشه لمینت استفاده می شود.

فروش شیشه لمینت

کسانی که می خواهند در فروش شیشه لمینت به صورت عمده یا فروشگاهی قدم بگذارند، بهتر است با مجموعه های بزرگی که از جدید ترین تکنولوژی و روش های تولید شیشه لمینت استفاده می کنند، مشورت شود. زیرا این شرکت ها دارای تیم متخصص و حرفه ای طراحی شیشه هستند به همین دلیل برای فروش شیشه لمینت مناسب ترین گزینه در نظر گرفته می شوند. همچنین آغاز همکاری با کارخانه شیشه لمینت می تواند به علاقه مندان و مشتریان در پیشرو اهداف مالی شان کمک کند. یکی از بزرگ ترین و صنعتی ترین کارخانه شیشه لمینت اصفهان، شرکت الماس شیشه جهان نما است که با بکارگیری ماشین ‌آلات صنعتی پیشرفته و مدرن به همراه مشارکت پرسنل متخصص و ایده پرداز توانسته، رضایت مشتریان را از سراسر کشور جلب کند.

قیمت شیشه لمینت

معمولا قیمت شیشه لمینت بر اساس ضخامت و شفافیت بیشتر در نظر گرفته می شود که هر چه مقدار این دو عامل بیشتر باشد، هزینه نیز بیشتر خواهد شد. اگر قصد آشنایی با قیمت شیشه لمینت اصفهان را دارید توصیه می کنیم همین حالا با مشاوران شرکت الماس شیشه جهان نما تماس حاصل فرمایید تا آن ها شما را در اطلاع از قیمت ها آگاه گردانند. همچنین قیمت شیشه لمینت براساس لایه های پی وی بی (PVB) در نظر گرفته می شود و ضخامت این لایه ها نیز در تعیین قیمت بی تاثیر نخواهند بود. به علاوه متریال و مواد استفاده شده در این محصول باید با کیفیت و مرغوبیت بالا باشد تا در شیشه لمینت قیمت اثر بگذارد.

خرید شیشه لمینت

برای اینکه بتوانید از امکاناتی همچون خرید شیشه لمینت استفاده کنید باید در جست و جوی یک مجموعه تخصصی و با جدید ترین دستگاه های تولید شیشه همراه با تکنولوژی نوین دنیا باشید تا در فروش و خرید شیشه لمینت نسبت به سایر شرکت ها پیشگام باشد و مزیت های زیادی را اعم از تحویل کالای فوری و با کیفیت و دقت بالا بدون خش و… را در اختیار مشتریان قرار دهد.

پیشنهادی: خرید شیشه

انواع شیشه لمینت

برای آگاهی از انواع شیشه لمینت و خرید آن ها توصیه می کنیم این بخش از مطلب را از دست ندهید. این محصول به دو نوع دوجداره و رنگی تقسیم می شود که هر کدام از خریداران با توجه به نیاز خود یکی را انتخاب می کنند. استفاده از انواع شیشه لمینت باعث افزایش کارایی و کاهش میزان اشعه UV می شود.

شیشه لمینت دوجداره

شیشه لمینت دوجداره به دلیل ضخامت بالایی که دارد از ایجاد سر و صدای زیاد جلو گیری می کند. همچنین می توان اشاره کرد که شیشه های لمینت دوجداره ممکن است در اثر ضربه های بسیار قوی بشکنند، اما در صورت شکستن تکه های آن ها تیز نبوده و به صورت ناگهانی فرو نمی ریزند.

پیشنهادی: مشاوره فنی و مهندسی

پیشنهادی: نمای کرتین وال

شیشه لمینت رنگی

از شیشه لمینت رنگی برای زیباتر شدن نمای شیشه ای استفاده می شود. همچنین در بهبود وضعیت دکوراسیون داخلی می توان از آن بهره مند شد. کسانی از لمینت رنگی استفاده می کنند که قصد دارند محیط را برای کارمندان زیباتر کنند و بازدهی کار را افزایش دهند.

شیشه لمینت سکوریت

شیشه لمینت سکوریت شده یکی از انواع لمینت است که با دولایه بسیار محکم و با حرارت بالا به هم وصل شده و مانند چسب به هم چسبیده اند. بین دو لایه از مواد PVB پر شده است که مقاومت شیشه لمینت سکوریت را در برابر ضربه های شدید افزایش می دهد. یکی دیگر از مزیت ها، کاهش ورود نور خورشید به ساختمان است. به علاوه به دلیل علاقه زیاد مشتریان به این محصول، کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت شیشه لمینت سکوریت از کارشناسان شرکت الماس شیشه جهان نما پیشنهاد می شود.

پیشنهادی: شیشه رنگی

پیشنهادی: شیشه ضد حریق

سوالات متداول

هزینه شیشه لمینت به ضخامت و شفافیت آن بستگی دارد. هر چه این دو عامل بیشتر باشد، محصول گرانتر خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید شیشه لمینت با مشاوران شرکت الماس شیشه جهان نما تماس بگیرید.

شیشه لمینت طول عمر بالایی دارد و بسیار بادوام است. زمانی که می خواهید آن را نصب کنید از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. این محصول کارایی فوق العاده ای دارد و در برابر حرارت و رطوبت مقاوم است.

جدیدترین مقالات