شیشه دو جداره/ چسب شیشه دوجداره

امروزه با توجه به اهمیت روز افزون استفاده‌ی صحیح از انرژی، مهندسان و طراحان ساختمان بیش از بیش به حفظ گرمای مطلوب ساختمان در زمستان و ایجاد سرما و برودت کافی در تابستان اهمیت می‌دهند. پنجره‌ها به دلیل عایق حرارتی بودن یک قسمت ضروری و مهم از هر ساختمان به شمار می‌آیند. میزان انرژی چشمگیری که از طریق شیشه‌های تک جداره در فصول مختلف از دست می‌رود، منجر به استفاده از شیشه‌های دو جداره در ساختمان‌ها شده است. شیشه‌های دو جداره به دلیل دارا بودن فضای خالی بین دو قطعه شیشه که توسط گاز مخصوص (گاز آرگون) پر می‌شود، ضمن کاهش ۲۵ تا ۴۰ درصدی مصرف انرژی، آسایش حرارتی ساکنین ساختمان را فراهم می‌سازند .از این رو انتخاب صحیح شیشه یک تفاوت بزرگ در چگونگی عملکرد و راحتی ساختمان در فصول مختلف ایجاد می‌کند.

علاوه بر این استرس ناشی از سر و صدای مداوم در خانه می‌تواند اثرات منفی بر سلامت شما داشته باشد. این سر و صدا از طریق پنجره به خانه‌های ما نفوذ می‌کند. بنابراين، پنجره‌ها نقطه ضعف منازل به شمار می‌آیند و عایق صدای با کیفیت در خانه شما بسیار مهم است. استفاده از شیشه دو جداره، سطح صدا را بین ۲۰ الی ۳۵ دسیبل کاهش می‌دهد. جدول۱ و۲ به ترتیب مقایسه‌ی بین شیشه‌ها از لحاظ عایق حرارتی و عایق صوتی را نشان می‌دهد.

اضافه کردن یک لایه سوم یا چهارم شیشه باعث افزایش ارزش عایق پنجره شما می‌شود. هر لایه شیشه میزان قابل توجهی از گرما را از بین می‌برد و حفاظت از پنجره ها را در برابر افت گرما افزایش می‌دهد.

اجزای شیشه دو جداره

شیشه‌های دو جداره، قاب‌هایی با دو لایه شیشه هستند که فاصله بین آنها معمولاً بین ۶ تا ۲۰ میلی متر است. شکاف میان دو لایه شیشه‌ای به وسیله‌ی یک اسپیسر آلومینیومی پر می‌گردد. اسپیسر یک قاب تو خالی پیوسته است که برای جداسازی دو قطعه شیشه در پنجره‌های دو جداره مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسپیسرهای آلومینیومی ارزان، سبک، انعطاف‌پذیر و بسیار قوی هستند. درون اسپیسر اغلب با یک ماده رطوبت گیر (سیلیکاژن) به منظور جذب رطوبت و جلوگیری از بخارزدگی شیشه پر می‌گردد. فاصله میان دو قطعه شیشه با هوای معمولی یا گاز آرگون پر می‌گردد. این روش دو جداره سازی عایق‌بندی نیز نامیده می‌شود، زیرا توانایی عبور هوا از بین شیشه‌ها منجر به کاهش چشمگیر انتقال حرارت و صدا می‌شود.

تکنولوژی تولید

در ابتدا جام‌های شیشه جهت برش بر روی دستگاه حمل اتوماتیک قرار گرفته و با به کار گیری نرم افزار مخصوص بهینه‌سازی ابعاد جهت به حداقل رساندن پرت شیشه، شیشه‌ها در ابعاد مختلف و به هرشکل دلخواه برش داده می‌شود. شیشه‌های برش داده شده پس از شست و شو با آب دارای عدم سختی و خشک شدن به مرحله کنترل کیفیت جهت آماده‌سازی برای پرس با اسپیسر انتقال داده می‌شوند. اسپیسرها براساس اندازه و فرم شیشه به صورت یکپارچه خم و برش زده می‌شود. داخل آنها با ماده رطوبت گیر (سیلیکاژن) جهت خشک بودن فضای بین دو شیشه به میزانی که دستگاه اتوماتیک تراکم ماده را اندازه گیری کرده است، پر می‌گردد. پس از آن دو لبه فریم ساخته شده به منظور درزگیری و آماده سازی برای مونتاژ نهایی شیشه و اسپیسر توسط دستگاه بوتیل زنی، چسب زده می‌شود. این عمل بصورت اتوماتیک صورت می‌گیرد تا چسب سطحی یکنواخت و ضخامتی معین داشته باشد تا دو شیشه در زمان مونتاژ بر روی قاب کاملا مسطح و نسبت به یکدیگر بصورت افقی قرار گیرند. سپس شیشه ها وارد مرحله پرس و تزریق گاز آرگون می‌گردند. تمام این مراحل توسط دستگاه مخصوص و بدون دخالت دست انجام می‌گیرد. قبل از تزریق گاز آرگون ابعاد شیشه مورد نظر به دستگاه داده می‌شود تا میزان گاز تزریقی مشخص گردد. در مرحله ی آخر محیط شیشه دو جداره با چسب سیلیکون دو جزیی به منظور درزبندی ثانویه پر می‌گردد.

مزایای شیشه دو جداره

۱- صرفه جویی در هزینه‌های انرژی:

آمارها نشان می‌دهند که نزدیک ۵۰ تا ۷۰ درصد از گرمای منازل از طریق پنجره‌های تک جداره هدر می‌رود. مکانیسم پنجره‌های دو جداره به گونه‌ای است که عایق حرارتی ایجاد می‌کند و میزان جریان گرمای ورودی و خروجی را کاهش می‌دهد. در نتیجه انرژی کمتری برای گرم کردن یا خنک کردن فضا استفاده می‌شود و سبب کاهش هزینه‌های انرژی می‌شود.

۲- ایمنی خانه

پنجره‌های دو جداره سخت‌تر از پنجره‌های تک جداره شکسته می‌شوند، بدین ترتیب آنها امنیت خانه را افزایش می‌دهند و باز کردن آنها از بیرون به مراتب دشوارتر از سایر پنجره‌های تک جداره است.

۳- آرامش خانه

پنجره‌های دو جداره توانایی کاهش ۶۰ درصد از سر و صداهای خارج را دارند. این موضوع به ویژه برای افرادی که در امکان شلوغ شهر زندگی می‌کنند بسیار مفید است.

۴- کاهش آسیب به اشیای منزل

پنجره‌های دو جداره می‌توانند میزان ورود خورشید و گرما را به داخل کاهش داده و باعث کاهش آسیب آفتاب به نقاشی‌ها، مبلمان، فرش و سایر اشیاء می‌شود.

۵- کاهش اثر کربن

پنجره دو جداره می‌تواند به طور خاص میزان انتشار گازها گلخانه‌ای را کاهش داده و در نتیجه میزان اثر کربن بر روی کره زمین را کاهش دهد.

۶- کاهش تعریق بخار آب

هوای بین دو شیشه به همراه عایق‌بندی، مانع تراکم رطوبت به وسیله‌ی انسداد آن در هوای سرد و کاهش بخارزدگی شیشه‌ها می‌شود.

یکی از کاربردهای شیشه دو جداره در معماری مدرن تلفیق شیشه دو جداره با پرده کرکره آلومینیومی  (Aluminum blinds & insulating glass (IGBU)) است که زیبایی منحصر به فرد و چشمگیری را به محیط ساختمان افزوده است. از مزایای اصلی و مهم این نوع از شیشه‌ها کاهش گرما و تابش خیره کننده‌ی خورشیدی است که میزان ضریب انتقال حرارت را در پنجره‌های دو جداره افزایش می‌دهد. در این سیستم انواع کرکره‌ها در فضای بین دو لایه شیشه قرار گرفته و حرکت دادن آنها به صورت دستی یا به وسیله ریموت کنترل امکان پذیر می‌باشد. استفاده از این پرده در مابین جدار شیشه‌ای مشکلی برای عایق‌بندی و آب‌بندی شیشه دو جداره ( عایق‌بندی اولیه با استفاده از چسب بوتیل و عایق‌بندی ثانویه به وسیله چسب سیلیکون) و همچنین تزریق گاز آرگون به هیچ وجه ایجاد نمی‌کند. لازم به ذکر است، امکان استفاده از انواع شیشه‌ها به منظور تأمین نیازهای مختلف در این سیستم وجود دارد. بنابراین استفاده از این نوع شیشه ها در نمای ساختمان نقش مهمی در زیبایی نما و کنترل اختیاری نور و حرارت دارد.

انواع شیشه دو جداره با سیستم پرده کرکره آلومینیومی

 • مدل ولومی و مگنتی

عملکرد این مدل با کابل و ولوم عملگر مکانیکی بوده و فقط امکان حرکت دورانی کرکره (سایه و روشن شدن) را داراست. بنابراین در این حالت کرکره فقط سایه روشن می‌شوند. این مدل پرده کرکره بین دوجداره تا مساحت ۱٫۷ متر مربع و ارتفاع ۲ متر قابل اجرا می‌باشد

 • مدل ریموت کنترلی

حرکت دورانی (سایه و روشن شدن) و همچنین عمودی (بالا و پایین شدن) در این مدل با یک میکرو موتور با قدرت الکتریکی مناسب که در پروفیل فوقانی تعبیه شده انجام می‌پذیرد. تفاوت عمده این مدل با مدل ولومی در این است که پرده کرکره بین دوجداره‌ی شیشه قادر به حرکت عمودی می‌باشد. لازم به ذکر است در این مدل می‌توانید از LCD لمسی قابل برنامه ریزی روی دیوار به جای ریموت کنترل استفاده نمایید. این مدل پرده کرکره بین دوجداره با عرض ۲٫۵ و ارتفاع ۳ متر قابل اجرا می‌باشد.

مزایا

 • افزایش چشمگیر در زیبایی محیط
 • محافظ در برابر نور
 • جداکننده دید محیطی
 • کاهش چشمگیر اتلاف انرژی
 • قابلیت نصب بر روی انواع پروفیل پنجره و پارتیشن‌های دوجداره
 • تنوع گسترده در رنگ و مدل
 • دوام، ایمنی و طول عمر زیاد
 • نگهداری و نظافت آسان

کاربرد

 • محیط‌های اداری
 • هتل‌ها و سوئیت‌ها
 • بیمارستان‌ها و مراکز آزمایشگاهی و درمانی
 • مکان‌های تجاری

برخی از پروژه‌های مرتبط