شیشه ضد گلوله

شیشه ضد گلوله با ساختار ترکیبی از شیشه و پلاستیک (طلق) خاص نوعی شیشه مقاوم در برابر گلوله، نفوذ و ضربه است. پلاستیک که لایه‌ی نرم‌تر این ساختار را تشکیل می‌دهد، باعث افزایش خاصیت الاستیک شیشه شده است. به‌طوری که می‌تواند به جای شکسته شدن و تغییر شکل دادن انعطاف‌پذیر باشد و با خاصیت چسبندگی خود مانع از عبور گلوله گردد. شاخص انکسار (شکست) برای شیشه‌های استفاده شده در لایه‌های ضد گلوله باید یکسان باشد تا شیشه شفافیت خود را حفظ نموده و در اثر افزایش تعداد لایه‌ها و درنتیجه افزایش ضخامت، شیشه مات و کدر نگردد.

هدف از تولید شیشه های ضد گلوله تولید یک ماده با ظاهر و وضوح شیشه استاندارد اما با حفاظت مؤثر در برابر شلیک گلوله است. شیشه ضد گلوله دارای ضخامت‌های متفاوت ۱۹ تا ۸۹ میلی‌متر است. این شیشه ها در ساختمان هایی که نیاز به تأمین امنیت بیشتری است، همانند فروشگاه‌های جواهرفروشی، سفارتخانه‌ها، هم‌چنین وسایل نظامی و خصوصی و … با تنوع زیاد جهت مقاوم سازی در برابر اسلحه‌های گوناگون با گلوله‌هایی با کالیبر متفاوت استفاده می‌گردند.

قیمت شیشه ضد گلوله

ساختار شیشه ضد گلوله

شیشه های مقاوم در برابر گلوله از شیشه‌ لمینت ساخته شده‌اند. هر چه تعداد لایه‌ها بیشتر باشد درجه حفاظت آن‌ها بالاتر می‌رود. پلاستیک (طلق) خاص مورد استفاده اغلب لایه‌های پلی کربناتی است که مقاومت و انعطاف‌پذیری قابل توجهی جهت مهار انرژی و جلوگیری از نفوذ، به شیشه می‌بخشند. در هنگام شلیک گلوله لایه شیشه بیرونی سوراخ شده، گلوله به لایه‌ی پلیمری برخورد کرده و انرژی آن جذب‌شده و در سطح لایه به سرعت پخش می‌گردد. بدین ترتیب مانع خارج شدن گلوله از آخرین لایه می‌شود. مقاومت شیشه در برابر گلوله به ضخامت آن بستگی دارد. در برابر گلوله با سرعت و وزن بیشتر باید از شیشه ضدگلوله با ضخامت بیشتری استفاده گردد. لازم به ذکر است که بهترین نتیجه در مورد این شیشه‌ها هنگامی رخ می‌دهد که فریم‌های نگه‌دارنده‌ی آن‌ها نیز از همان سطح درجه ایمنی برخوردار باشند.

نحوه عملکرد شیشه ضدگلوله

پس از اینکه با ساختار شیشه ضد گلوله آشنا شدید، وقت آن رسیده که به نحوه عملکرد آن بپردازیم. شاید همه شما فکر کنید با خرید شیشه ضد گلوله از شکستن شیشه جلوگیری می کنید. اما این طرز فکر غلط است زیرا گلوله به شیشه اصابت می کند اما مانع از عبور گلوله می شوند و از شکافته شدن و فروریختن شیشه ضد گلوله جلوگیری می کند. همین امر منجر شده تا در طلا فروشی ها و بانک ها از این محصول استفاده شود.

فروش شیشه ضد گلوله

مشخصات فنی شیشه ضد گلوله

مشخصات شیشه ضد گلوله

آزمایش های استاندارد شیشه ضد گلوله

شیشه‌های مقاوم در برابر ضربه با استفاده از یک اسلحه مورد آزمایش قرار می‌گیرند. این آزمایش تحت عملیات شلیک از یک فاصله مشخص انجام می‌شود. با توجه به ضخامت شیشه از اسلحه با گلوله، وزن و سرعت متناسب استفاده می‌گردد. وقتی که گلوله پرتاب می‌گردد و نفوذ نمی‌کند عمق تورفتگی که به سرعت و ضخامت ماده بستگی دارد، اندازه‌گیری می‌شود. استانداردهای مختلفی در نقاط مختلف دنیا برای سنجش اثربخشی شیشه‌های ضدگلوله وجود دارد. در ایالت متحده امریکا این موضوع با استفاده از استاندارد NIJ (National Institute Of Justice) برای مواد محافظ و مقاوم بالستیک انجام می‌شود. مواد حفاظتی مقاوم بالستیک تحت پوشش این استاندارد براساس سطح عملکردشان به ۵ دسته تقسیم می‌شوند. بالاترین طبقه‌بندی در این استاندارد باید بتواند در برابر ضربه یک گلوله از یک اسلحه با ۳۰ کالیبر و ۸/۱۰ گرم جرم گلوله‌ای و سرعت ۸۶۸ متر بر ثانیه مقاومت کند. محققین بسیاری براساس نتایج این استاندارد سعی در توسعه‌ی مدل‌های ریاضی برای کمک به طراحی شیشه‌های ضدگلوله کرده‌اند. شرکت الماس شیشه جهان نما در هنگام تولید شیشه های ضد گلوله خود الزامات مربوط به استاندارد NIJ0108.01 ایالت متحده آمریکا را رعایت می‌نماید.

برخی از پروژه‌های مرتبط ما در زمیه ساخت شیشه ضد گلوله

نمونه کار شیشه ضد گلوله

قیمت شیشه ضد گلوله

تعیین قیمت شیشه ضد گلوله بر اساس ضخامت آن در نظر گرفته می شود. یکی از عوامل، متراژ است. هرچه ضخامت و قطر این شیشه بیشتر باشد، امن تر و همچنین گران تر خواهند بود. این نوع از شیشه ها معمولا برای طلا فروشی ها، بانک ها،  مراکز نیروی انتظامی و صرافی استفاده می شوند. این ساختمان ها به دلیل امنیت بالا به شیشه ضد گلوله نیاز دارند تا از مواردی همچون سرقت مسلحانه جلوگیری به عمل آید.

سوالات متداول

قیمت شیشه ضد گلوله چقدر است؟

یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت شیشه ضد گلوله، متراژ شیشه است. به علاوه هر چقدر ضخامت و قطر بالا رود، هزینه زیاد می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران شرکت الماس شیشه جهان نما تماس بگیرید.

ساختار شیشه ضد گلوله به چه صورت است؟

شیشه ضد گلوله از شیشه لمینت تشکیل شده است. هر چه تعداد لایه ها بیشتر شود، درجه حفاظت آن ها بیشتر خواهد شد. همچنین پلاستیک خاص مورد استفاده اغلب لایه‌های پلی کربناتی است که مقاومت و انعطاف‌پذیری قابل توجهی جهت مهار انرژی و جلوگیری از نفوذ، به شیشه می‌بخشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *