شیشه ضد هجوم

شیشه ضد هجوم به دلیل ماهیت و زیبای منحصر به فردی که به ساختمان می‌دهد، امروزه بیش از بیش مورد توجه طراحان قرار گرفته و کیفیت زندگی در شهرها را بهبود بخشیده است. با توجه به نقش بسیار چشم‌گیر و غیر قابل انکار شیشه در معماری مدرن، عامل ایمنی و حفظ جان و مال ساکنین ساختمان‌ها از اهمیت و اولویت خاصی برخوردار است. بدین ترتیب این ماده باید ضمن حفظ ویژگی‌های نور، انرژی و زیبایی دارای مقاومت کافی جهت تأمین آسایش آدمیان باشد.

ساختار شیشه ضد هجوم

شیشه‌های ضد هجوم نوعی از شیشه‌های امنیتی بوده که جهت افزایش ایمنی، جلوگیری و به تأخیر انداختن سرقت به کار می‌رود. این شیشه، شیشه لمینت است که با وجود طلق خاص در ساختار خود مانع نفوذ ضربه شده و از ایجاد روزنه در شیشه جلوگیری به عمل می‌آورد. بسته به میزان درجه ایمنی مورد انتظار، شیشه از لایه‌ها و ضخامت مختلف تشکیل می‌شود.

عملکرد این شیشه‌ها بدین گونه است که پس از ضربه لایه بیرونی شیشه خورد می‌شود. لایه زیرین آن که همان طلق ویژه (PVB) هست با خاصیت چسبندگی بالای خود انرژی ناشی از ضربه را جذب و در سطح خود به سرعت گسترش می‌دهد. بدین ترتیب این نوع شیشه باعث می‌شود که در اثر شکست شیشه، تکه‌های آن فرو نریخته و به صورت یکپارچه بر روی سطح (PVB) باقی می‌مانند.

پرتاب گلوله فلزی

مشخصات فنی

Captureتم

آزمون استاندارد

به منظور آگاهی از اثربخشی این شیشه‌ها و کسب اطمینان از مقاومت آن‌ها تست‌های عملیاتی متفاوتی بر روی آن‌ها انجام می‌پذیرد. تست پرتاب گلوله فلزی یکی از این تست‌ها هست. در این آزمون برحسب مقاومت مورد انتظار از شیشه گلوله فلزی با قطر و وزن مشخص از ارتفاع معینی به سطح شیشه پرتاب می‌گردد. نیرویی که در واقعیت در حین سرقت به شیشه وارد می‌شود، شبیه‌سازی‌شده و براساس آن قطر و وزن گلوله پرتابی مشخص می‌گردد. بدین ترتیب براساس نیرویی که شیشه‌ها تحمل نمودند در انواع متفاوت طبقه‌بندی می‌گردند.

تبر جهت تست شیشه‌های ضد هجوم1

آزمون تبر نیز یکی دیگر از این آزمون‌ها هست که براساس استانداردهای BSEN356:1999 و DIN52290 با استفاده از دستگاه خاص در هنگام تولید این شیشه‌ها انجام می‌گیرد. این شیشه‌ها باید در برابر ۳۰ الی ۷۰ ضربه تبر مقاومت کرده و یکپارچگی خود را حفظ نمایند.

خرید شیشه ضد هجوم

ویژگی‌ها و قابلیت‌های شیشه ضد هجوم

  • انجام آزمون تست تبر با استفاده از دستگاه خاص مطابق با استانداردهای BSEN356:1999 و DIN52290
  • قابلیت تولید با مقاومت­‌های مختلف بر حسب تعداد ضربه تبر
  • امکان ساخت شیشه در ابعاد مختلف و به صورت تخت و خم
  • امکان ساخت شیشه­‌های ضد هجوم با قابلیت ضد گلوله (در کلاس تعیین شده)
  • دید خوب و شفاف بدون اعوجاج و هاله­‌ی سبز رنگ در اثر افزایش ضخامت و تعداد لایه

کاربرد شیشه ضد هجوم

شیشه ضد هجوم در مکان هایی که دارای حساسیت بالا هستند، کاربرد دارد. ضخامت این محصولات آنقدر بالا است که هیچ سارقی اجازه دستبرد به محیط مورد نظر را بخود نمی دهد. این شیشه با نرده های فلزی نصب شده و سطح ایمنی بالایی دارد و در مکان هایی همچون فروشگاه ها، منازل و مجتمع های مسکونی، بانك ها و طلافروشی ها و صرافی ها، مراكز تجاری و هتل ها، زندان ها و بازداشتگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

سوالات متداول

عملکرد شیشه ضد هجوم به چه صورت است؟

عملکرد شیشه ضد هجوم بدین گونه است که پس از ضربه لایه بیرونی شیشه خورد می‌شود. لایه زیرین آن که همان طلق ویژه (PVB) هست با خاصیت چسبندگی بالایی دارد. سپس اثر شکست شیشه، تکه‌های آن فرو نریخته و به صورت یکپارچه بر روی سطح (PVB) باقی می‌مانند.

قابلیت های شیشه ضد هجوم چیست؟

قابلیت تولید با مقاومت های مختلف بر حسب تعداد ضربه تبر در شیشه ضد هجوم و دید خوب و شفاف بدون اعوجاج و هاله ی سبز رنگ در اثر افزایش ضخامت و تعداد لایه وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *