شیشه ضد هجوم به دلیل ماهیت و زیبای منحصر به فردی که به ساختمان می‌دهد، امروزه بیش از بیش مورد توجه طراحان قرار گرفته و کیفیت زندگی در شهرها را بهبود بخشیده است. با توجه به نقش بسیار چشم‌گیر و غیر قابل انکار شیشه در معماری مدرن، عامل ایمنی و حفظ جان و مال ساکنین ساختمان‌ها از اهمیت و اولویت خاصی برخوردار است. بدین ترتیب این ماده باید ضمن حفظ ویژگی‌های نور، انرژی و زیبایی دارای مقاومت کافی جهت تأمین آسایش آدمیان باشد.

ساختار

شیشه‌های ضد هجوم نوعی از شیشه‌های امنیتی بوده که جهت افزایش ایمنی، جلوگیری و به تأخیر انداختن سرقت به کار می‌رود. این شیشه، شیشه لمینتی است که با وجود طلق خاص در ساختار خود مانع نفوذ ضربه شده و از ایجاد روزنه در شیشه جلوگیری به عمل می‌آورد. بسته به میزان درجه ایمنی مورد انتظار، شیشه از لایه‌ها و ضخامت مختلف تشکیل می‌شود. عملکرد این شیشه‌ها بدین گونه است که پس از ضربه لایه بیرونی شیشه خورد می‌شود. لایه زیرین آن که همان طلق ویژه (PVB) هست با خاصیت چسبندگی بالای خود انرژی ناشی از ضربه را جذب و در سطح خود به سرعت گسترش می‌دهد. بدین ترتیب این نوع شیشه باعث می‌شود که در اثر شکست شیشه، تکه‌های آن فرو نریخته و به صورت یکپارچه بر روی سطح (PVB) باقی می‌مانند.

مشخصات فنی

آزمون استاندارد

به منظور آگاهی از اثربخشی این شیشه‌ها و کسب اطمینان از مقاومت آن‌ها تست‌های عملیاتی متفاوتی بر روی آن‌ها انجام می‌پذیرد. تست پرتاب گلوله فلزی یکی از این تست‌ها هست. در این آزمون برحسب مقاومت مورد انتظار از شیشه گلوله فلزی با قطر و وزن مشخص از ارتفاع معینی به سطح شیشه پرتاب می‌گردد. نیرویی که در واقعیت در حین سرقت به شیشه وارد می‌شود، شبیه‌سازی‌شده و براساس آن قطر و وزن گلوله پرتابی مشخص می‌گردد. بدین ترتیب براساس نیرویی که شیشه‌ها تحمل نمودند در انواع متفاوت طبقه‌بندی می‌گردند.

آزمون تبر نیز یکی دیگر از این آزمون‌ها هست که براساس استانداردهای BSEN356:1999 و DIN52290 با استفاده از دستگاه خاص در هنگام تولید این شیشه‌ها انجام می‌گیرد. این شیشه‌ها باید در برابر ۳۰ الی ۷۰ ضربه تبر مقاومت کرده و یکپارچگی خود را حفظ نمایند.

ویژگی‌ها و قابلیت‌ها

  • انجام آزمون تست تبر با استفاده از دستگاه خاص مطابق با استانداردهای BSEN356:1999 و DIN52290
  • قابلیت تولید با مقاومت­‌های مختلف بر حسب تعداد ضربه تبر
  • امکان ساخت شیشه در ابعاد مختلف و به صورت تخت و خم
  • امکان ساخت شیشه­‌های ضد هجوم با قابلیت ضد گلوله (در کلاس تعیین شده)
  • دید خوب و شفاف بدون اعوجاج و هاله­‌ی سبز رنگ در اثر افزایش ضخامت و تعداد لایه