صفر تا صد نمای کرتین وال فریم لس

مزیت عمده استفاده از شیشه در نمای بیرونی ساختمان

بهره‌گیری از نور طبیعی تا عمق بیشتر در ساختمان است. نمای کرتین وال فریم لس نوعی نمای شیشه ی مدرن در صنعت ساختمان به شمار می‌آید. این نما برای مقاومت در برابر نفوذ هوا و آب، جذب نوسان ناشی از نیروی باد و نیروهای لرزه ای که بر روی ساختمان عمل می کند، مقاومت در برابر بارهای باد، و حمایت از نیروهای وزن بار مرده خود طراحی می شود.

نمای کرتین وال مدل فریم لس

در مدل فریم لس ابتدا فرآیند زیرسازی با شبکه‌بندی سطح نما به وسیله‌ی سازه‌های سبک و یا نیمه سنگین فلزی انجام می‌شود. سپس پروفیل‌های فریم لس بر روی شبکه‌بندی سوار می‌گردند. خصوصیت ویژه‌ی سیستم فریم لس این است که در سطح نما شیشه بیشتر دیده شده و آلومینیوم با ظرافت خاصی در کنار شیشه قرار می‌گیرد. همچنین پنجره‌های بازشو نیز قابل‌رؤیت نمی‌باشند. لازم به ذکر است که نمای کرتین وال فریم لس دارای پروفیل‌های آلومینیومی است و با نماهای شیشه‌ای فریم لسی که در آن‌ها از پروفیل آهنی استفاده می‌نمایند متفاوت است.

نصب شیشه لامل

در نماهای فریم لس شیشه‌ها با فاصله بسیار کم (در حد ۱۰ میلی‌متر) کنار هم قرار می‌گیرند. در سیستم لامل حد فاصل بین شیشه‌ها توسط درپوش‌ها با ابعاد و اشکال مختلف پوشانده می‌شود.

نصب نمای کرتین وال

مزایای نمای کرتین وال فریم لس

 • ایجاد عایق صوتی یکنواخت شیشه
 • عدم محدودیت رنگ فریم
 • نصب آسان شیشه
 • امکان ایجاد سطوح عایق صوت و حرارت با استفاده از پروفیل‌های Thermal Break
 • دارا بودن واشرهای مخفی جهت آب‌بندی

نمای لامل / نمای کرتین وال چیست؟

در نمای کرتین وال استراکچرهای آلومینیومی ( پروفیل های آلومینیومی ) که شیشه بر روی آنها سوار می شوند ؛ “نمای لامل” نامیده می شوند.

لامل های افقی و عمودی

لامل ها در دو بخش افقی و عمودی در نمای کرتین وال قرار می گیرند . به لامل های افقی “ترنسم” و به لامل های عمودی “مولیون” می گویند . ضخامت یا ساختار لامل های افقی و عمودی با هم یکسان است .

شکست حرارتی

در طراحی لامل ، شیار هایی تعبیه شده است که بتوان لاستیک های EPDM جهت اعمال (Thermal Break) را جهت شکست حرارتی به آن متصل نمود.

موارد زیر از  مزایای نمای کرتین وال را شامل می شود:

 • یکسان سازی متریال به کار رفته در نمای ساختمان
 • ساختار یکپارچه فضای بیرونی
 • عدم محدودیت در متراژ
 • استفاده حداقل ۵ % بیشتر از نور بیرونی
 • کاهش بالای مصرف انرژی
 • حذف تمامی اتصالات و لوازم جانبی در نما

انواع نمای کرتین وال لامل

در این نوع نمای کرتین وال شیشه قاب آلومینیومی دور شیشه وجود ندارد و شیشه مستقیما بر وری استراکچر آلومینیوم قرار می گیرد و یک پروفیل نگه دارنده یا زهوار که بر روی پایه لامل پیچ می گردد شیشه را نگه داته و مانع واژگونی آن می شود. در نهایت بر روی این نگهدارنده نیز درپوش های آلومینومی در ابعاد و اشکال متفاوت قرار می گیرد. این سیستم می تواند نیمه درپوش دار نیز باشد و یکی از لامل های افقی یا عمودی حذف گردد و از لاستیک های مخصوص جهت آب بندی نهایی استفاده می گردد.

این نوع سیستم یک سیستم سبک و مقرون به صرفه است اجرای سیستم یوچنل به دلیل نحوه اتصال شیشه و ابعاد مدول ها و میزان تحمل بار در ساختمان با ارتفاع زیاد توصیه نمی شود. در این نوع نما اسپیسرهای مورد استفاده u شکل است و برای نصب شیشه در فضای بین لامل های افقی و عمودی از لقمه های مخصوص استفاده می شود..

مراحل اجرا ی نمای کرتین وال

 1. ارائه مدولاسیون بر اساس طرح اولیه
 2. محاسبه ضریبهای موثر در پایداری سازه و همچنین توجه به میزان پرت مصالح
 3. ساخت و مونتاژ مدول های کرتین وال
 4. آغاز عملیات اجرایی پیاده سازی و اجرای کمر بند های اصلی

سیستم‌های نمای کرتین وال

• سیستم Stick
این سیستم که بیشتر به نام سیستم لامل در ایران معروف است، از ابتدایی ترین، کم هزینه ترین و زمان برترین روش های تولید نمای کرتین وال است. در این روش پس از برش پروفیل های لامل عمودی و افقی براساس ابعاد مورد نظر، ابتدا اعضای عمودی (mullion ) و سپس اعضای افقی Transom)) نصب می شوند. در نهایت قطعات شیشه‌ یا لنگه‌های پنجره بازشو روی سیستم نصب میشوند.اعضای سیستم در کارخانه ساخته می شوند، اما نصب و لعاب شیشه ها و اتصالاتی مانند وصل نمودن پروفیل های عمودی آلومینیومی به استراکچر به وسیله براکت های گالوانیزه و یا استیل به طور معمول در محل کار انجام می گردد.
• سیستم Ladder
بسیار شبیه سیستم stick است و بخش هایی از نمای کرتین وال درکارخانه ساخته شده و موجب کاهش زمان نصب می شود. نصب شیشه ها و آب بندی آنها در محل پروژه انجام می شود.از مشکلات استفاده از چنین سیستمی کاهش عملکرد سازه ای و قابل رویت بودن اتصالات مولیون ها می باشد.
• سیستم Unitized
در این روش تمام اجزا و مراحل نصب حتی نصب یراق آلات در کارخانه ساخته و مونتاژ می شود. سیستم Unitized دارای مزایای از قبیل سرعت؛ هزینه های نصب کمتر و کنترل کیفیت بالا در تمام بخش های ساخت و نصب را داد. چنین سیستمی مزایای اقتصادی مناسبی برای پروژه های بزرگ و با سرعت اجرای بالا دارد.همچنین در سیستم استیک با خرابی یک لامل برای تعویض قطعات معیوب منطقه بزرگی باید دوباره بازگشائی شود اما در سیستم یونیتایز سهولت بیشتری برای رفع این نقص وجود دارد.

انواع اتصالات نمای کرتین وال

چهار مدل پروفیل در اتصالات کرتین وال پرکاربرد می باشند . مدل های ۰۱۱-۱۴۰ و ۴۱۹-۵۰-۱۳۰ و ۴۱۵-۵۰-۱۳۰ و ۱۲۰-۵۰ که به صورت شاخه های ۶ متری تولید می گردید. و بر اساس نوع قید افقی که در پروژه استفاده میگردد برش داده میشود. این پروفیل ها با استفاده از دو نوع پلیت نگهدارنده به پروفیل عمودی متصل مبگردد .

پلیت مناسب برای پوشش لبه ها در نمای کرتین وال

 • فلنج اتصال ریلی قید های افقی به عمودی ۳۴۹۷
 • فلنچ اتصال ثابت قید های افقی به عمودی۵۰۳۴

انواع نصب و مونتاژ نمای کرتین وال

نحوه برش دو سر پروفیل نمای کرتین وال

مقررات ملی ساختمان بر نمای کرتین وال

پروفیل های عمودی در این نوع سیستم می بایست بر اساس بارهای دینامیکی باد و وزن شیشه ها مقاومت لازم را دارا باشند، برای محاسبه مقاومت ابتدا لازم است بارهای وارده را تثبیت کنیم.

بارهای وارده بر نمای کرتین وال

 • بار باد
 •  بار وزن شیشه
 •  بار زلزله
 •  بار برف

تستهای ضروری سیستم های نمای کرتین وال

 • تست های En 1383 و AAMA در نمای کرتین وال (Manufactures Association American Architect ural )
 • تست ترکیبیCWCT در نمای کرتین وال (Technology Center for Window and Cladding )

تست های En 1383 در نمای کرتین وال

هم چنین تستهای مربوط به زلزلهAMA 51/7 / AAMA 51/6 / AAMA 51/5 و تستهای مقاومت ضربه ای شامل EN 1349 / EN 1419 / EN 126 نیز از اهمیت ویژه ای برخوردارند

دلایل شکست نمای کرتین وال / نمای لامل

شکست شیشه ممکن است به علت بسیاری از عوامل مانند مواد تشکیل شیشه،محاسبات اولیه نمای شیشه و تماس فیزیکی اتفاق بیفتد. ممکن است تحت تاثیر بار و باد قرار گیرد. شایع ترین و شناخته شده ترین عامل شکست شیشه ای ناشی از ترکیبات نیکل سولفید NiS، نقص در سطح، شکستگی حرارتی، فشار ضربه، و حرکت سیستم های پشتیبانی سازه ای می باشد. شیشه تاثیر قابل توجهی در عملکرد دینامیکی سازه نمای شیشه ای دارد. با این حال، شیشه ممکن است عملکرد دینامیکی سازه ای را کاهش دهد .

 • ناکافی بودن سولفید نیکل در شیشه نمای کرتین وال
 • واکنش نیکل سدیم در شیشه نمای کرتین وال
 • نقص سطحی در شیشه نمای کرتین وال
 • شکست حرارتی در شیشه نمای کرتین وال
 • فشار و ضربه بر شیشه نمای کرتین وال
 • جابجایی سیستم پشتیبان سازه ای

تفاوت شیشه در نمای کرتین وال / نمای لامل

شاید در ابتدای منظور ما را از شیشه دوجداره صنعتی و شیشه دوجداره دست ساز متوجه نشده باشد.
در این مقاله منظور از شیشه دوجداره صنعتی شیشه های می باشد که تمام مراحل ساخت ان در کارخانه های پیشرفته و با دستگاه های کاملا اتوماتیک می باشد.
این در حالی می باشد که شیشه های دست ساز در کارگاه های متفرقه ساخته می شود.
شاید با مقایسه ظاهری و در یک نگاه متوجه تفاوت این دو شیشه دوجداره نشوید اما باید گفت تفاوت زمانی نمایان می شود که این دو محصول در نمای کرتین وال یا نمای لامل مورد استفاده قرار می گیرد.
این معایب با گذر زمان بعد از نصب مشخص می شود.

نمای کرتین وال تحت بارگذاری

جرئیات نمای کرتین وال شیشه ای طوری طراحی شده است که استراکچر تمام آلومینیومی آن در مواجه با انواع تنشهای وارده از جابجایی سازه اصلی ساختمان در زلزله، نیروی مستقیم زلزله و باد ، نشست های احتمالی و وزن خود نما کاملا منعطف عمل کرده که بخاطر همین قابلیت به آن self-support یا خود ایستا اطلاق میگردد.
در سیستم کرتین وال لامل با توجه به باربر بودن، پروفیل های آلومینیومی دارای سطح مقطع بزرگتری هستند و از مقاومت بالایی برخوردارند، به همین خاطر دیگر نیازی به شبکه بندی آهنی در نما ندارد . پروفیل های اصلی باربر نما پروفیل های لامل یا مولیون گفته میشود. پروفیل های لامل عمودی توسط پیچ و مهره به پلیت هایی با سوراخ لوبیایی قابل رگلاژمتصل به سازه اصلی و یا کمربند فلزی، متصل میشوند.
سوراخ لوبیایی این پلیت ها علاوه بر مزیت امکان رگلاژ حین نصب باعث انعطاف نما در مقابل جابجایی طبقات و عناصر سازه اصلی در هنگام زلزله می شود.
ابعاد پروفیل لامل کرتین وال با توجه به بار و فشار های متحمله متفاوت خواهند بود.
به لامل افقی، باراستاتیکی وزن و بار دینامیکی حدود ۲۰% فشار باد وارد برشیشه روی خود، وارد میشود.
به لامل عمودی، باراستاتیکی وزن و بار دینامیکی فشار باد وارد برسطح باربر لامل وارد میشود. (سطح باربر لامل عمودی عبارتست از آکس تا آکس شیشه های دو طرف لامل عمودی) همچنین فشار های ناشی از نشست و مولفه های قایم و افقی زلزله نیز به آن وارد میشود. ادامه مطلب

برخی از پروژه‌های مرتبط