نمای اسپایدر

نمای اسپایدر از جمله نماهای مدرن شیشه‌ای خود ایستا به شمار می‌آید. این نما امکان قرار دادن سطوح شیشه‌ای شفاف بزرگ را به عنوان پوشش ساختمان به همراه اتصالات نقطه‌ای به سازه و تأمین حداکثر نور روز را برای فضای داخلی ساختمان فراهم می‌کند. با توجه به جذابیت بصری آن، چنین پوشش‌های ساختمانی معماری برای ساختمان‌های تجاری و اداری به منظور طراحی بهترین و برترین پوسته ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمای اسپایدر شامل طیف گسترده‌ای از سیستم‌های سازه‌ای می‌باشد که هر کدام با توجه به شرایط محیطی و کاربری نما حداکثر شفافیت، بهینه‌سازی روشنایی و طراحی منحصر به فردی را برای ساختمان فراهم می‌سازد.

فناوری مورد استفاده در این نما شامل استفاده از اتصالات ویژه‌ای است که علاوه بر زیبایی چشمگیری که به نما می‌دهند از استحکام و مقاومت کافی برخوردار می‌باشند. تمام این اتصالات از فولاد ضدزنگ با کیفیت بالا ساخته شده است. به گونه‌ای که بهترین حفاظت ممکن در برابر اکسیداسیون و خوردگی را فراهم می‌کند. استفاده از انواع پانل‌های شیشه‌ای در اشکال متفاوت در این نما بلامانع می‌باشد. این شیشه‌ها بدون نیاز به پروفیل افقی و قائم اضافی در قسمت بیرونی نمای ساختمان نصب شده و توسط سیلیکون ساختاری (structural silicone) ویژه‌ای مقاوم می‌شوند. بدین ترتیب در برابر تغییرات شرایط آب و هوایی و اشعه ماوراءبنفش خورشید (UV) مقاومت کافی و لازم را در بر خواهند داشت. سازه نگهدارنده اسپایدر می‌تواند کابل، خرپا یا سیستم‌های متنوع دیگر باشد. تصمیم‌گیری در این خصوص بر عهده معمار و مهندس طراح سازه می‌باشد. انواع سازه نگهدارنده نمای اسپایدر عبارتند از:

  • اسپایدر با سازه فلزی خرپا
  • اسپایدر کابلی
  • فین گلس
  • اسپایدر کلمپ- ایکس

طراحی و مهندسی نما (محاسبات ساختاری)

با توجه به پیچیدگی فزاینده‌ی نماهای ساختمانی معماری مدرن، سیستم نوآوری در طراحی و مهندسی کلید اصلی موفقیت یک پروژه است. مشتریان باید با دقت طراحی معماری را تأیید و اطمینان حاصل نمایند که ساختمان آن‌ها عملکرد برتر را از لحاظ هزینه‌های رقابتی خواهد داشت. مسئولیت مهندسین طراح این است که قبل از مرحله‌ی اجرا، خدمات طراحی مهندسی پیشرفته شامل محاسبات ساختاری، تجزیه و تحلیل مدل حرارتی پیش‌بینی‌شده، نورپردازی، مهندسی آکوستیک، ساخت مدل‌های بصری، تست و صدور گواهینامه و آنالیز ملاحظات محیط زیستی را فراهم نمایند.

طراحی نمای اسپایدر دارای استاندارهای اروپا (EC) و استانداردهای آمریکا (ASME,ANSI) می‌باشد. محاسبات سازه‌ای برای شیشه و فولاد مطابق با این استانداردها با استفاده از روش المان محدود (FEA/ FEM) و نرم‌افزار تحلیل پیشرفته انجام می‌گیرد. مهندسین و طراحان روش‌های مختلف تجزیه و تحلیل مانند الاستیک خطی، نظریه مرتبه دوم، الاستیک با توزیع مجدد بارها، پلاستیک و تحلیل‌های دینامیکی برای بارهای زلزله به منظور درک عمیق رفتار سازه مورد استفاده قرار می‌دهند. بارهای در نظر گرفته شده در اکثر طراحی‌ها عبارت است: بار سازه، بار برف، بار باد، بار لرزه‌ای همراه با سایر بارهای فعال در ساختمان.

شرکت الماس شیشه جهان نما راه‌حل‌های مناسبی را با ارائه‌ی خدمات کامل طراحی، مهندسی، ساخت و نصب ارائه می‌دهد. مهارت بالای مهندسین در این شرکت تمام نیازهای تکنولوژیکی این پوشش‌های ساختمانی را از نقطه نظر عملکرد، کیفیت، دوام و زیبایی تأمین می‌نماید.

برخی از پروژ‌ه‌های مرتبط