شیشه ضد انفجار

safe antiblast big
امروزه نیاز به داشتن ساختمان‌های ایمن و محافظ در برابر انفجار به دلیل تهدید حملات تروریستی با مواد منفجره بیش از بیش احساس می‌گردد. در این میان پنجره‌های شیشه‌ای به عنوان یک عضو حساس در این امر تبدیل شده‌اند. زیرا بسیاری از آسیب‌های ناشی از انفجار، نتیجه پرتاب قطعات شیشه‌ای است. مهندسان در تلاشند تا یک شیشه‌ی مقاوم در برابر انفجار را تولید کنند که علاوه بر برخورداری از سختی و مقاومت کافی در برابر انفجار، زلزله و یا طوفان‌های بادی سبک‌تر، نازک تر و شفاف‌تر باشد. در یک طوفان، گردباد یا انفجار بمب، یکی از دلایل اصلی صدمه و مرگ اغلب پرتاب سریع تکه‌های شیشه است. انفجارها و بادهای زیاد باعث می‌شود که پنجره‌ها در ساختمان‌ها به هم ریخته شوند و در هر جهت از هم جدا گردند. به عبارت دیگر هنگامی که یک انفجار اتفاق می‌افتد، علت اصلی صدمه و مرگ، خود نیروی انفجار  نیست، بلکه پرتاب شیشه و آوار به فضای اطراف است.

Capture 1

برای مثال، یک گزارش پنتاگون در مورد بمب‌گذاری در برج هایی در عربستان سعودی بیان کرده است که:
دو نفر از ۱۹ نفر جان خود را به علت پرتاب شدید قطعات شیشه‌ای از دست داده‌اند. از ۱۷ نفر باقی مانده دیگر، ۱۰ نفر مورد صدمه‌ی شدید ناشی از پرتاب قطعات شیشه‌ای شده‌اند که قابل توجه بوده و حتی ممکن است باعث مرگ و میر ناشی از آسیب شدید شود. بنابراین، برای ۱۲ نفر از نفر، پرتاب شیشه عامل مهمی در آسیب و مرگ آنها بوده است.

برای مقابله با این خطر و کاهش آسیب الماس شیشه گستره‌ای از شیشه‌های مقاوم در برابر انفجار را طراحی کرده است. این پانل‌های شیشه‌ای مقاوم در برابر انفجار و بمب باید با یک سیستم دو جداره‌سازی مناسب ترکیب شوند تا بتوانند کارایی مؤثر را داشته باشند. چرا که شیشه و سیستم فریم در کنار هم کار می‌کنند تا حداکثر محافظت در مقابل آسیب را فراهم کنند.

عوامل متعددی مانند اندازه انفجار، نزدیکی ساختمان به مرکز انفجار و نحوه ارتباط ساختمان‌های مجاور با یکدیگر و معماری آنها می‌تواند بر تغییر مسیر موج انفجار و اثر آن بر ساختمان‌ها تأثیر بگذارد. بررسی‌های پس از انفجار می‌تواند برخی نتایج عجیب و غریب را نشان دهد. ساختمان‌های محافظت نشده دورتر از محل انفجار می‌توانند آسیب بیشتری نسبت به ساختمان‌های نزدیکتر ببیند.

شیشه مقاوم در برابر انفجار با استفاده از تکنولوژی لمینت ساخته شده و از طریق میزان مقاومت و پیوستگی بسیار بالای میان لایه‌ی استفاده شده در بین دو لایه شیشه و جذب انرژی  تولید شده در هنگام انفجار توسط یک بمب از میزان خطر پرتاب قطعات شکسته شده شیشه به میزان قابل توجهی می‌کاهد.این نوع شیشه بسیار مقاوم بوده و مطابق استانداردهای ASTM ساخته می‌شود. مطابق با این استاندارد شیشه‌های مقاوم در برابر انفجار باید فشارهای انفجار حداکثر را از سطوح بسیار پایین کمتر از ۱ تا حداکثر ۵۰ پوند در هر فوت مربع (Psi) و رویدادهای انفجار بسیار طولانی حفظ کند.

نصب شیشه‌های مقاوم در برابر انفجار در ساختمان‌هایی که هدف بالقوه حملات هستند و یا در مناطقی که مستعد ابتلا به بیماری‌های شدید هستند، می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد. علاوه بر این طراحی یک پنجره مقاوم در برابر انفجار ارزان قیمت و آسان برای نصب می‌تواند استفاده گسترده در ساختارهای غیر نظامی را تشویق، و در نتیجه محافظت از انسان‌ها در برابر حملات تروریستی و هم‌چنین بلایای طبیعی مانند زلزله و …را تضمین نماید.

خرید شیشه ضد انفجار

کاربردها

تأسیسات نظامی و دولتی

سفارتخانه‌ها

دادگاه‌ها
ایستگاه‌های راه آهن و فرودگاه‌ها

امکانات تست نفت و گاز

در شرکت الماس شیشه جهان نما، طیف وسیعی از  شیشه‌های تخصصی مقاوم در برابر انفجار با استفاده از آخرین تکنولوژی لمینت‌سازی شیشه‌ها همراه با  خدمات کامل در ارتقاء امنیت ارائه می‌گردد. از طراحی تا تولید، عرضه، نصب و مدیریت پروژه، با تیم‌های با تجربه از نصب کننده‌ها و ناظران که مجهز و سازگار با چالش نصب در هر بخش از ساختمان شما می‌باشند.

طریقه شناخت شیشه ضد انفجار

شیشه ضد انفجار در سه نوع سبز رنگ، زرد رنگ و شیشه های کاملا شفاف مشاهده می شوند. به عنوان مثال در شیشه های سبز رنگ، شیشه ساده بکار می رود و دارای ناخالصی است. این ناخالصی ها با افزایش قطر شیشه، رنگ آن را به سبز متمایل می کنند. این حالت موجب شده تا کیفیت و قیمت کاهش یابد. اگر رنگ شیشه ضد انفجار مایل به زرد باشد، در آن زرین بکار رفته است. زرین ضریب ایمنی پایینی دارد پس کیفیت کمی دارد. همین امر موجب شده تا قیمت شیشه کاهش پیدا کند. نوع دیگری از شیشه های ضد انفجار، شفاف است. معمولا از شیشه خام با کیفیت بالا در آن استفاده شده و برای حفظ مقاومت آن نیز از لایه های PVB استفاده می شود. جالب است بدانید که این نوع شیشه ها با هر میزان افزایش قطر تغییر رنگ نداده و همچنان شفاف به نظر می رسند.

سوالات متداول

شیشه ضد انفجار چه مزیت هایی در بر دارد؟

شیشه ضد انفجار با استفاده از تکنولوژی لمینت ساخته شده و از طریق میزان مقاومت و پیوستگی بسیار بالای میان لایه‌ی استفاده شده در بین دو لایه شیشه و جذب انرژی، در هنگام انفجار توسط یک بمب از میزان خطر پرتاب قطعات شکسته شده شیشه به میزان قابل توجهی می‌کاهد.

استفاده از شیشه ضد انفجار در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

استفاده از شیشه ضد انفجار در تأسیسات نظامی و دولتی، سفارتخانه‌ها، ایستگاه‌های راه آهن و فرودگاه‌ها و دادگاه ها کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *